Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18 °C
Parçalı Bulutlu

Peygamberimiz Evlilikte Hiç Sorun Yaşadı mı?

24.01.2019
279
A+
A-

Peygamberimiz Evlilikte Hiç Sorun Yaşadı mı?

Evlilik hayatı inişli çıkışlı bazen tatlı bazen acı anlar ile geçirilen bir dönemdir. Pek çok evlilikte az ya da çok anlaşmazlıklar, kavgalar olabilmektedir. Hiç sorun yaşanmadan geçen evlilik neredeyse yok gibidir. Fıtrat gereği farklı karakterleri, kültürleri, hayatı yorumlama biçimleri olan iki insan bir arada yaşamak zorunda. Sabır, hoşgörü ve saygı olmadan aynı evin içinde yaşamak işkenceden başka bir şey olamaz.

Evlilik hayatında yaşanan sorunlar sadece bizim gibi insanların hayatında yaşanır sanılır. Aslında durum öyle değildir. Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimizin evinde dahi bir takım sorunlar anlaşmazlıklar yaşanmış, sorunlar olmuştur. Peygamberimiz için canını bile verecek olan annelerimiz de her zaman sabırlı ve hoşgörülü hareket etmemiş ve çoğu kez Peygamberimiz’i (s.a.v) incitmişlerdir. Bazen küserek, bazen de karşılık vererek Peygamberimize kızınca tavır koymuşlardır. Allah ‘da Peygamberimizin güzel ahlakını ortaya çıkararak bu gibi durumlarda aile reisinin nasıl davranması gerektiğini göstermek için annelerimizle Peygamberimizi imtihan etmiştir. Böylece bir aile reisinin nasıl olması gerektiği ve bu gibi durumlarda nasıl davranılması gerektiğini bizzat kendisi göstererek bizlere örnek olmuştur.

‘’Dilimle Anmasam Bile Kalbimde Anarım’’

Peygamberimiz’in en çok sevdiği zevcelerinden birisi olan Hz. Aişe annemizle aralarında şöyle bir konuşma geçer:

Peygamberimiz Aişe annemize dönerek şöyle söyler:

‘’ Ben senin bana kızgın olup olmadığını anlıyorum’’ deyince Hz. Aişe ‘’ nereden anlıyorsun ? ‘’diye sorar. Peygamberimiz de ona şöyle cevap verir ‘’ Benden hoşnut olduğunda, ‘’ Muhammed’in Rabbine yemin ederim’’ diyorsun. Bana kızdığında ise ‘’ İbrahim’in Rabbi’ne yemin ederim’’ diyorsun deyince bunun üzerine Hz. Aişe annemiz’’ Doğru söylüyorsun! Fakat ben dilimle anmasam bile kalbimde anarım’’ diye çok güzel bir cevapla karşılık verir. Bu cevap aslında biz kadınlara eşimize kızdığımızda nasıl davranılması gerektiği konusunda örnek bir cevaptır.

Evet görüldüğü üzere Peygamberimizin evinde de her zaman güllük gülistanlık anlar geçmemiş imtihan gereği eşleri ile Peygamberimiz de imtihan olmuştur. Bazen annelerimiz kadınlık fıtratının gereği öylesine Peygamberimizi incitiyorlardı ki Peygamberimiz yine sabır ve metanetini koruyor ne dille ne de elle asla sevgili hanımlarını incitmiyordu. Peygamberimizin bu örnek davranışları umarız günümüz erkeklerine örnek olur.

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.