Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18 °C
Parçalı Bulutlu

Peygamberimiz ve Çocuk Sevgisi

05.01.2019
311
A+
A-

Alemlere rahmet olarak gönderilen sevgili Peygamberimiz (s.a.v) bütün insanlara karşı gösterdiği yüksek ahlakıyla örnek bir insandı. Peygamberimiz cahiliye olarak adlandırılan dönemde bile yüksek ahlaki vasıfları ile herkesin sevgisini ve saygısını kazanmış eşsiz şahsiyetli bir insandı. Peygamberimizin eşsiz ve yüksek vasıflarından birisi de çocuklara karşı duymuş olduğu derin sevgi ve merhametti. Peygamberimizin çocuk sevgisi o zamanlarda olduğu gibi günümüzde de örnek alınması gereken vasıflardandır. Peygamberimiz hayatında her işte olduğu gibi çocuk eğitiminde de bize rehber olmuş bir çocuğa nasıl davranılması gerektiğini bizzat hayatında yaşayarak bizlere göstermiştir. Günümüz ailelerine büyük bir örnek teşkil eden davranışlarıyla çocuk eğitiminde neyi nasıl yapmamız gerektiğini bize ne güzel şekilde öğretmiştir.

Peygamberimiz Çocuklarda Çocuklaşırdı

Sevgili peygamberimiz çocuklara karşı son derece merhametli ve sevgi doluydu. Bir çocuk gördüğünde bütün işini bırakır onunla çocuklaşırdı. Bütün çocukların hal ve hatırlarını sorar onlarla yakından ilgilenirdi. Hatta zamanında Peygamberimizin yanında bulunan çocuklardan birinin kuşu ölmüş peygamberimiz onu görememişti. Peygamberimiz kuşu ölen çocuğa taziye ziyaretine giderek çocuklara verdiği önemi en güzel şekilde gçstermişti. Hz. Enes (r.a) Peygamberimizin çocuk sevgisi hakkında onu tanımlarken Peygamberimizin şefkat ve merhamet konusunda ondan daha şefkatlisini görmediğini söylerdi. 

Peygamberimiz gerek kendi çocuklarına, torunlarına büyük bir sevgi ve şefkatle yaklaşırdı. Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin efendilerimiz çocukken peygamberimizden hiç ayrılmaz, ya kucağında ya sırtında olurdu. Peygamberimiz sadece kendi torunlarına değil tüm çocuklara aynı şekilde davranırdı. Namaz esnasında torunları sırtında olduğu halde sesini çıkarmazi torunları varken namazı çok uzatmazdı. Hutbelerinde torunlarını kucağına oturtur. Öper koklar, konuşmasına devam ederdi. ‘’Ben bunları seviyorum’’ buyururdu. 

Merhamet Etmeyene Merhamet Edilmez

Peygamberimizin çocuklara karşı merhamet ve sevgisini bazı kişiler hoş karşılamazdı. Bir gün sevgili Peygamberimiz Hz Hasan efendimizi öperken Akra bin Habis isminde biri ‘’benim on çocuğum var, şimdiye kadar hiçbirini öpmedim’’ deyince Peygamberimiz ‘’ Merhamet etmeyene merhamet olunmaz’’ diyerek yaptığının doğru olmadığını anlatmaya çalışır.  Peygamberimiz çocuk sevgisinden bahsederken çocuklarımızı çok öpmemizi, meleklerin her öpücüğü sayarak amel defterine yazdığını her öpücükte cennete derece verildiğini buyurur. Gece üstü açılınca çocuklarına örten anne babanın harp meydanında şehit olmuş gibi sevap alacağını belirtir. 

Ne büyük bir müjde. Peygamberimiz ailelere çocuk konusunda nasıl davranmamız gerektiğini bizzat kendisi en güzel şekilde yaşayarak bizlere öğretmiş ve çocuklarına hakkıyla muamele edenler için cennette yüksek derecelerle müjdelemiştir. Umarız bu güzel müjdelere layıkıyla erişebiliriz.

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.