Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Gök Gürültülü

Peygamberimizin Örnek Kişiliği

08.02.2019
279
A+
A-

 

Merhaba değerli okurlar. Bugünkü yazımızda alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz Hz. Muhammet (s.a.v)’in örnek kişiliğinden bahsetmeye çalışacağız. Peygamberimizin hiçbir insanda kolay kolay bulunmayan hasletlerinin neler olduğunu anlatarak onu daha iyi tanımaya çalışacağız.

Allah güzel ahlakı tamamlamak ve insanları iyiyi, doğruyu ve güzeli anlatmak ve göstermek için canlı örnek olarak peygamberleri göndermiştir. Bütün peygamberler ismet sıfatıyla günahsız olup güzel ahlak sahibi olsa da Peygamberimizin ahlakı tüm insanlar ve Peygamberlerden daha üstün kılınmıştır. Bu amaçla Allah onu en seçkin kulu ve nebisi olma şerefine eriştirmiştir. Peygamberimize peygamberlik gelmeden evvel bile onu toplumun tüm sapkın ve çirkin işlerinden korumuş ve onu üstün meziyetlerle donatarak peygamberlikten sonra daha da üstün hasletlerle Allah nebisini süslemiştir.

Peygamberimizin Güzel Ahlakından Örnekler

 • Peygamberimizin güzel ahlakına örnek gösterebilecek sayısız özellikler bulunmaktadır. Bu özelliklerden bazılarını sizlerle paylaşalım:
 • Peygamberimiz her işine mutlaka besmele ile başlardır Besmelesiz hiçbir iş yapmaz ve her işin besmele ile hayır ve bereketli olacağını belirtirdi.
 • Peygamberimiz insan ayrımı yapmadan herkese selam verir ve selamı insanlar arasında yayarak sevginin çoğalacağını belirtirdi. Bu amaçla selam büyük önem verirdi.
 • Peygamberimiz son derece cömert bir insandı. Hiçbir zaman kapısına geleni boş çevirmezdi. Cömert kişilerin Allah’a yakın olduğunu cimrilerin ise Allah’tan uzak olduğunu söylerdi.
 • Peygamberimiz akraba ilişkilerine çok önem verirdi. Önce yakın sonra sırasıyla en uzak akrabasına kadar her hakkı gözetir ve riayet ederdi.
 • Peygamberimiz komşuluk haklarına da çok büyük önem verir ve komşusu aç iken tok yatanın bizden olmadığını söyleyerek komşuluğun ne kadar önemli bir kavram olduğunu defalarca belirtirdi.
 • Peygamberimiz son derece alçak gönüllüydü. Hiçbir insanı kendinden aşağı görmezdi. Kimseyi ayırım yapmadan dinleri önem verirdi. Öyle ki her insan Peygamberimizin yanında kendisini dünyanın en değerli insanı zannederdi.
 • Peygamberimiz çocukları çok severdi. Gerek kendi torunları gerekse diğer çocuklara büyük bir sevgiyle yaklaşır ve onları her durumda memnun ederdi.
 • Peygamberimiz çok temiz bir insandı. Temizliğe çok büyük önem verir ve temizlik imandandır düsturuyla hareket ederek herkesi temiz olmaya davet ederdi.
 • Peygamberimizin konuşması da çok akıcı ve duruydu. Kelimelerini düşünerek seçer, tane tane konuşurdu. Onu dinleyen herkes konuştuğu cümleleri rahatça ezberleyebilirdi.
 • Peygamberimiz son derecen dürüsttü. El emin sıfatıyla tanınan Peygamberimiz herkes tarafından güvenilir bir insan olarak bilinirdi.
 • Peygamberimiz çok sabırlıydı. Allah’ın imtihan olarak verdiği her sonuca severek katlanır asla isyan etmezdi. Allah hepimizi Peygamberimizin güzel ahlakıyla ahlaklanmayı nasip etsin. Amin.

 

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.