Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Gök Gürültülü

Peygamberimizin Sadık Eşi Hz. Hatice

20.01.2019
303
A+
A-

Peygamberimizin Sadık Eşi Hz. Hatice

Hz. Hatice annemiz Peygamberimizin ilk eşi olma şerefine erişmiş ahlaki ve edep yönünden zirvede olan önemli şahsiyetlerden birisidir. Hz. Hatice annemiz Peygamber(s.a.v) efendimizle Peygamber olmadan önce tanışmış onun güzel ahlakına hayran kalmış ve onunla evlenmek için bizzat kendisi evlenme teklifi ederek teklifinin kabul görmesiyle bu mükemmel insanların evlilikleri gerçekleşmiştir.

Hz. Hatice annemiz Peygamberimizden 15 yaş kadar büyüktür. Bu yaş farkı aralarında hiçbir zaman problem olmamıştır. Hatice annemiz öylesine mükemmel bir insandı ki Peygamberimiz Hatice annemizle çok mutluydu. Hatice annemiz Peygamberimizin maddi ve manevi her açıdan yanındaydı. Mekke halkının en zengin kadınlarından birisi olan Hz. Hatice annemiz İslam güneşi aydınlanmaya başladığı andan itibaren malını hiç düşünmeden Allah için harcayanlardan birisiydi. Peygamberimize ilk vahiy geldiği zamanlarda O’nun en büyük destekçisi ve Peygamberimize ilk inanan ve iman eden kişilerden birisiydi.

Kur’an Allah’ın Hz. Muhammed’e vahiy yoluyla 23 yıl içinde ayet ayet, sure sure indirdiği son kitaptır. 114 sure ve 6236 ayetten oluşur. Kur’an Allah sözüdür, okunması ibadettir. İnsanları dünya ve ahiret mutluluğuna eriştirecek ilke, emir, yasak ve tavsiyeler içerir. Gerçekten bu Kur’an, insanları en doğru yola götürür. (İsra Suresi 9. Ayet)

Peygamberimize ilk vahiy Hira mağarasında tefekküre daldığı sırada geldi. Cebrail(a.s) ile ilk kez buluşan Peygamberimiz başta korktu. Cebrail aleyhisselam Peygamberimize ‘’oku’’ dedi. Ben okuma bilmem diyen Peygamberimizi güçlü bir şekilde sıkan Cebrail tekrar ‘’oku’’ dedi ve Alak suresinin İlk 5 ayeti indi:

‘’ Yaratan Rabbinin adıyla oku!

O, insanı alaktan yarattı.

Oku, çünkü senin Rabbin çok cömerttir.

O, insana yazmayı ve bilmediğini öğretendir.

Peygamberimiz ne olduğunu anlayamamış korkuyla evine gitti. Hz. Hatice annemize üstünü örtmesini istedi. Hz. Hatice annemiz örtünce Peygamberimiz uyuya kaldı. Uyandığında Hatice annemizle yaşadıklarını paylaştı. Peygamberimizin vefalı eşi Hz. Hatice ona korkmaması gerektiğini kendisinin doğru sözlü olduğunu, akraba hakkını gözettiğini, düşkünlere yardımcı olduğunu ve Allah’ın kendisini hiçbir zaman utandırmayacağını belirtti. Sonra Peygamberimizle birlikte akrabası Varaka’nın yanına gitti. Olanları dinleyen Varaka Peygamberimizin tıpkı diğer peygamberler gibi kendisine peygamberlik indirildiğini ve başına gelebilecek çileleri, zorlukları belirterek ona durumu anlatmaya çalıştı. Bu olanlardan sonra Peygamberimize diğer ayetlerde aralıklı zamanlarda inmeye başladı. Peygamberimize ilk inan insanlardan Hz. Hatice annemiz O’nun gerek Peygamber olmadan önce gerek Peygamber olduktan sonra daima en büyük destekçisi oldu. Peygamberimiz’in en zor anlarında daima O’nun yanındaydı. Hz. Hatice annemizin vefası tüm kadınlara örnek olmalıdır. Hz. Hatice annemiz gibi vefalı ve dürüst bir insan olmak dileğiyle… Selam ve dua ile…

 

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.