Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Parçalı Bulutlu

Ramazan ve Oruç 1: Orucun manevi hikmetleri

01.05.2019
232
A+
A-
Ramazan ve Oruç 1: Orucun manevi hikmetleri

Es-Selamü Aleyküm, sevgili okurlar.

Bakara suresinin 185. ayetinde Cenab-ı Allah şöyle buyuruyor: “Ramazan ayı ki; insanları doğru yola ileten, apaçık ve ayırt edici olan Kuran onda indirilmiştir. Öyleyse sizden kim bu aya tanık olursa, onda oruç tutsun…” (Devamı var)

Ayette görüldüğü gibi Allah-ü Teala bize Ramazan ayında oruç tutmayı farz kılmıştır. Nedir bu oruç, neden bu kadar önemlidir?

Şöyle bir hadis söylenir:

Cenâb-ı Hak nefse demiş ki: Ben neyim, sen nesin?

Nefis demiş: Ben benim, Sen sensin.

Azap vermiş, Cehenneme atmış, yine sormuş.

Yine demiş: Ene ene, ente ente. (Ben benim, sen sensin.)

Hangi nevî azâbı vermiş, enâniyetten vazgeçmemiş.

Sonra açlıkla azap vermiş. Yani aç bırakmış.

Yine sormuş: Men ene? Ve mâ ente?

Nefis demiş: Ente Rabbiye r-Rahîm, ve ene abdüke l-âciz. Yani, Sen benim Rabb-i Rahîmimsin.  Ben senin âciz bir kulunum.

Burada anlatılmak istenen en büyük esas nefse acizliğini ve kulluğunu hatırlatan en büyük esas oruçtur. Yani nefsin ihtiyaçlarından uzak tutulmasıdır.

Secde suresinin 12. ayetinde şöyle beyan edilmektedir: “Günahkârlarin, Rablerinin huzurunda başları öne eğilmiş olarak: “Ey Rabbimiz! Gördük ve dinledik, simdi bizi geri çevir de salih bir amel işleyelim, çünkü biz artık kesin bir şekilde inanıyoruz.” derlerken bir görsen!”

Burada günahkarların dünyaya dönüp Allah’a ibadet talepleri anlatılıyor. Allah bu talebi nede yerine getirmez? Çünkü nefse dünya yine tatlı gelecek ve yüz çevirecek. nereden mi biliyorum: En’am suresi 28. ayet “Onlar dünyaya geri gönderilseler bile, yine kendilerine yasaklanan şeyleri mutlaka tekrar yaparlardı. Onlar kesinlikle yalancıdırlar.” Yani nefs cehennemdeki azabı derin derin tatsa bile gene bildiğini okur.

Görüldüğü gibi bu dünya o kadar çürüyen ve eskiyen bir şey olmasına rağmen süsleriyle nefsi kandırabiliyor. Lezzetlerin helal yolları varken, acele ettirip haram yollara tevessül ediliyor.

Bu işin çözümü oruçtur. Oruç tutan insan her daim ibadet halinde olduğu için kötülüğe meyl etmez. Haramlara kolay kolay düşmez. Zaten helallerden kaçınırken harama düşmek çok daha zor bir iştir.

Bir de insan daha fazla alçak gönüllü hale gelince Allah’ı daha verimli tekbir, tazim ve tesbih ederek yüceltir. Bakara suresinin yukarıda belirttiğim ayetin son cümlesi şöyledir:”sizi doğru yola eriştirdiği için Allah’ı yüceltmeniz için ve olur ki şükredersiniz diyedir.”

Vel hasıl…

Bir yıl boyunca ruh ve kalp dünyada boğulmuşken şimdi nefes alma vaktidir. Şeytanlar zincirlenmişken feyz dolu ibadet vaktidir.

Çoğu kere etrafımızda görürüz; bütün bir ömrünü sefih yaşayan bir çok kişinin ya bir cuma günü ya da Ramazan ayında kendine gelmiştir ve hakka yönelmiştir.

Devam edecek…

Mustafa Erol

islamievlilik.net

Bu yazı dizisi için lütfen TIKLAYINIZ

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.