Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Gök Gürültülü

Ramazan ve Oruç 15 : Yazıklar olsun. Amin, amin, amin.

14.05.2019
167
A+
A-
Ramazan ve Oruç 15 : Yazıklar olsun. Amin, amin, amin.

Bu yazı dizisinin diğer konuları için lütfen TIKLAYINIZ

Es-Selamü Aleyküm, sevgili okurlar,

Allah Resulü Muhammed (s.a.v) minbere çıktığı birgün, her adımda üç defa “âmin” dedi. Hutbesi bittikten sonra: “Ya Rasulallah! Minbere çıkarken ‘âmin’ dediniz, her adımda neden böyle dediniz?” diyerek sordular.
Buyurdu ki: “Cebrail (a.s.) üç defa dua etti, ben ise amin dedim.
İlki: Cebrail (a.s.): “Anasına, babasına veya onlardan birine ulaşan bir evlat, onlara hürmet,hizmet ederek, onların hayır dualarını alarak cenneti kazanamadıysa, ona yazıklar olsun(burnu yerde sürtünsün)!’ dedi, ben de amin dedim.”
İkincisi: “Cebrail (a.s): “Sen peygamber olarak birinin yanında anıldığında, sana salat-ü selâm getirmezse; ona yazıklar olsun!.. Onun burnu yere sürünsün!’ dedi. Ben de ona amin dedim.”
“Üçüncüsü: “Cebrail (as): ‘Ramazana yetiştiği halde bir insan, Ramazanın feyzinden, bereketinden nasip alamamış, Ramazan gelip, geçmiş de hâlâ Allah’ın bağışladığı bir kul olamamışsa, yazıklar olsun o kula! Burnu yerde sürtsün!’ diye dua etti. Ben de ona amin dedim.”

Üçüncü duadan kasıt nedir?

Allah’ın affediciliğini ifade ediyor. Hele bu ramazan ayında o kadar kolay ki: ALLAH kulluk bilinci ile yönelen her Müslümanın günahlarını bir vesileyle affediyor. Bir bahane ile bağışlıyor.

Zaten her daim bizleri affetmeye yer arayan Allah (c.c.) Ramazan ayında affedecek. Bize sadece kulluğumuzu hakkı ile yerine getirmek ve bol bol dua etmek kalıyor.

Dua ederken; duanın başına Hz. Muhammed (s.a.v.)’e salatü selam getirip duanın sonunda ise “anamızı babamızı ve tüm Müslümanları bağışla” diye de belirtelim. Niyazımıza kuvvet gelsin.

Her bir oruçta, her bir teravihte, her bir hatimde o kadar büyük hikmet varken, o kadar büyük af kapıları açılırken bunlardan gafil yaşayan insan ne kadar ziyandadır, bir düşünün.

Hatta son zamanlarda, Allah ile problemli tipler, kendi hayat tarzlarını, rakı sofraları ile ve oruçlular karşısında maksatlı şekilde su içerek dine hakareti kendilerine vazife sayanlara acıyorum. Bu davranışlarla ne Müslümanlar gücenir ne de Allah’a ve İslam’a bir zarar gelir. Ancak kendilerini rezil ederler. Hem saygısızlıktan dolayı hakareti hak eder, hem de imansızlıktan dolayı cehennemi hak eder.

“Böyle insanlar ıslah olacaksa ben sabretmeye razıyım Allah’ım. Cahillikten döner inşaallah tevbe eder. Eğer ki soylarından salih kullar gelecekse gene razıyım Allah’ım. Eğer ki ne kendileri ıslah olur, ne soyları salih olacaksa hüküm senin ferman senin emir senin Allah’ım. Bunların şerlerini bizden ailemizden ve Müslümanlardan uzak tut ve onları kendi günahlarına boğ Allah’ım.”

Bu günlük benden bu kadar. (Biraz asabım bozuk, gördüğünüz gibi)

Hayır dualarınızı esirgemeyiniz

Mustafa Erol

islamievlilik.net

Bu yazı dizisinin diğer konuları için lütfen TIKLAYINIZ

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.