Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Parçalı Bulutlu

Ramazan ve Oruç 16 : Nafile Oruçlar

16.05.2019
175
A+
A-
Ramazan ve Oruç 16 : Nafile Oruçlar

Bu yazı dizisinin diğer konuları için lütfen TIKLAYINIZ

Es-Selamü Aleyküm, sevgili okurlar,

Ramazan’da oruç tutmak Müslüman ve gücü yeten her kula farzdır. Ancak orucun feyzini ve bereketini sadece Ramazan için yaşamak Müslümanları gaflete düşürebilir. Bu yüzden Peygamber efendimiz Muhammed Mustafa’dan (s.a.v.) öğrendiğimiz nafile oruçları şöyle sıralayalım.

Not: nafile oruç tutulacaksa, düşünülmesi gereken ilk gereken şey kazaya kalmış orucumuz var mı? Eğer kazaya kalmış orucumuz varsa orucumuzu kaza orucuna niyet ederek tutmalıyız.

  1. Hicri ayların 13,14,15. günlerinde oruç tutulması tavsiye olunmuştur. Bu günlere eyyam-ı biyd(aydınlık günler) denmiştir. Gündüz güneşin aydınlığı, gece ise dolunay aydınlığı ile o günlerde her daim aydınlık olur, yani dolunay geceleridir. Bu konunun bir hikmeti şudur: Cenab-ı ALLAH her ibadetin ve iyiliğin ecrini on kat yazılacağını vaad etmiştir. Yazıcı melekler buna göre her hasenenin sevabını 10 kat yazar. Bir ay da 30 gün var. Üç gün oruç tutulunca sanki 30 gün oruç tutulmuş gibi sevap yazılır. Böyle yapan bir Müslüman sanki bütün ömrünü oruçlu geçirmiş gibi olur.  Bir hikmeti de; dolunay zamanlarında nefsani etki yüksektir. Oruç tutulduğu takdirde nefis gücü de zayıflar.
  2. Altı günler orucu: Ramazandan sonra Şevval ayı içerisinde altı gün oruç tutulmasına Peygamber Efendimiz onay vermiş ve teşvik etmiştir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi her ibadete en az on kat sevap yazıldığı için Ramazan’da 30 gün oruç için 300 gün oruç sevabı yazılır. 6 gün de Şevval ayında tutulursa 360 gün yani bir hicri yıldan fazla oruç tutmuş gibi oluruz. Bu oruç da dikkat edilmesi gereken tek şey Ramazan orucunun devamı gibi ve arka arkaya günlerde tutulmamasıdır. Böyle tavsiye edilmiştir.
  3. Pazartesi günü tutulan oruç: Peygamber Efendimizin doğduğu gün ve ilk vahiy aldığı gün pazartesidir. Bu nimetlerin şükrünü eda etmek için oruç tutmuş.
  4. Pazartesi Perşembe günleri tutulan oruçlar: Peygamber Efendimiz bu günlerde de oruca riayet etmiştir. Çünkü, bu iki gün amellerimizin ALLAH’a arz edildiği günlerdir. ALLAH’a arz ediliş sırasında Peygamber Efendimiz oruçlu olmak istermiş.
  5. Muharrem ayının 9,10,11. günleri tutulan oruçlar: Hz. Musa’nın firavun’un zulmünden kurtulduğu gün olduğu için Museviler Muharrem ayının 10. gününde oruç tutmaktaydı. Peygamber efendimiz “Biz Musa’yı sizden daha çok severiz.” diyerek bu gün olan bizlerin de oruç tutmasını tavsiye etmiş. Yahudilere benzememek için 9. veya 11. günlerden biri ile veya her ikisi ile beraber toplam 2 veya 3 gün oruç tutmasını telkin etmiştir. Muharremin 10. günü: Hz. Adem’in tevbesinin kabul oldu, Hz. Nuh’un gemisi karaya ulaştı, Hz.İbrahim Nemrut’un ateşinde yanmadı, Hz.Eyüp iyileşti vs. Bu başka bir yazı konusu.
  6. Visal orucu: Peygamberimize has bir oruçtur. 3 gün üst üste iftarsız tutulan oruçtur. Herkese tavsiye etmemiştir. Peygamber efendimiz (s.a.v.)  “Siz benim gibi değilsiniz. Ben geceyi geçirirken Rabbim beni doyurur, susuzluğumu giderir. Siz ancak gücünüzün yettiği kadar amel üstlenin.” demiş. Yani, bu hadiste, herkese tavsiye etmemiş. Gücü yeten Müslümanlar ise tutabilir şeklinde anlaşılmaktadır.
  7. Berat gecesinin gündüzü ve arefe günü oruç tutulması tavsiye edilmiştir.
  8. Cuma veya cumartesi günleri oruç tutulmak istendiği zaman, bir gün öncesinde veya bir gün sonrasında da oruç tutularak üst üste iki gün oruç tutulması tavsiye edilmiştir. Şablon şeklinde ifade edersek: (Perşembe-Cuma) (Cuma-Cumartesi) (Cumartesi-Pazar) şeklinde oruç tutulmalıdır.

Hayır dualarınızı esirgemeyiniz.

Mustafa Erol

islamievlilik.net

Bu yazı dizisinin diğer konuları için lütfen TIKLAYINIZ

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.