Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Gök Gürültülü

Sadece Yüzde Beş Müslüman Erkek…

28.04.2019
265
A+
A-
Sadece Yüzde Beş Müslüman Erkek…

Es-Selamü Aleyküm, sevgili okurlar.

Nisa suresinin 3 ayetinde ALLAH (C.C.) şöyle buyurur: “Eğer, velisi olduğunuz mal sahibi yetim kızlarla evlenmekle onlara haksızlık yapmaktan korkarsanız onlarla değil, beğendiğiniz başka kadınlarla iki, üç ve dörde kadar evlenebilirsiniz; şayet, aralarında adaletsizlik yapmaktan korkarsanız bir tane almalısınız veya sahip olduğunuz ile yetinmelisiniz. Doğru yoldan sapmamanız için en uygunu budur.”

Bu ayette bir erkeğin dört hanımla evlenebileceği belirtilmiş ama… aralarında adalet sağlanacak. O kadar babayiğit erkek ben pek göremedim.

Bu ayeti kerime İslam düşmanlarının sui-istimaline konu olmuştur. Sanki İslam maskuler yaklaşımlı bir erkek dini gibi algılamak ve algılatmak istemişler. Kadınları eğlence malzemesi yapan bir dinmiş gibi göstermek için uğraşmışlardır. Halbuki İslam düşmanı toplumların kadını kullanma sosyal hayatta şehvet okşayıcı tarzda sergilediğini anlatmaya gerek yok.

Soru şu: Madem tek hanımla evlenmek daha hayırlıdır, neden dört hanıma kadar izin verilmiştir?

İslam ve dünya  tarihinde erkek nüfusunun sayısının çok azaldığı dönemler olmuştur. Ölümcül işlerde erkekler çalışmaktadır. Özellikle savaşlar sonucunda ölen erkek nüfusunun ardından bir çok dul ve yetim kalmıştır. Onların hamisiz ve koruyucusuz kalmamaları için böyle bir açık kapı bırakılmıştır. Yani mecburiyet durumunda müracaat edilmesi için ruhsat verilmiştir. Ha! şu var. Bir Müslüman erkek birden fazla hanım ile evlenirse aralarında adaleti sağlamak zorundadır. Bütün hanımlarına eşit ilgi göstermelidir. Eğer ki üvey evladı olmuş ise  ona dahi öz evladı gibi davranmak zorundadır.

Burada bir erkeğin gönlünü hoş etmek için kadınların sıraya geçtiği bir aile hayatından bahsedilmemektedir. Yükümlülüğü artmış bir adamdan bahsediyoruz sonuçta.

Yukarıda bahsettiklerimiz bir yana; günümüzde birden fazla hanım ile evlenen Müslüman erkek nüfusu yüzde beş civarındadır. Hatta tarih boyunca da birden fazla hanım ile evlenen Müslüman erkek nüfusu yüzde sekizi geçmemiş. Buna ne diyeceksiniz İslam düşmanları?

Bazı Müslüman toplumlarda bu şartlara bakmadan çoklu evlenenler var mıdır? Olabilir. Ancak bu İslam’ın hatası değil o Müslümanların cahilliğinden kaynaklanan hatalardır.

Ayete bir de cariye meselesi var. O daha farklı bir mesele. İnşaallah başka bir yazıda değiniriz. Özetle şöyle söyleyeyim. İslamda köle hukuku vardır. Birisi köle veya cariye edinirse: Ona yediğinden yedirmeli, giydiğinden giydirmeli; kendi hangi şartlarda barınıyorsa aynı şartları ona sağlamalı. Köle hukuku da bunu gerektirir. Ancak günümüzde kölelik olmadığı için bunlar şimdilik mevzu bahis değildir.

Hayır dualarınızı esirgemeyiniz…

Mustafa Erol

islamievlilik.net

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.