Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13 °C
Sağanak Yağışlı

Şarkı Söylemek

17.11.2019
330
A+
A-
Şarkı Söylemek

Bir Kadının şarkı söylemesi – erkeklerin dinlemesi caiz mi? (Acaba)

Hayatımızın uzunluğu (Kısalığı) nı anlamamız için şu örneği dikkate aldıktan sonra kendi muhasebenizi yapmanızı öneriyorum.

Ömür sermayesi pek yazdır, yapılacak işler ise pek çoktur.

Büyük israf, ömür israfıdır. (Mevlana)

Ömrün kısalığına değindikten sonra bu konunun detayına girecek olursak şu şekilde.

Kadının Sesi: Alimlerin hemen hemen ortak görüşü, kadın sesi avret değildir. Kadının sesini duyan  kişi/ kişilerin kendi içlerinde kötü hislere kapılması durumunda haram olur. Kötü ve meşrep düşüncelere kapılmıyor ise haram değildir. Yani İslam insanın düşüncelerine de önem vermektedir. Sahabelerin kadınlarla diyaloğa girmeleri de bu türden bir dinlemedir. (bk. el-Mevsuatu’l-Fıkhıye, 4/90)

Nitekim Ahzab, 33/32)  mealindeki ayeti incelediğimizde mealen şöyle denilmektedir; “Ey Peygamber hanımları! Siz herhangi bir kadın gibi değilsiniz. Eğer halinize uygun bir takva ile korunacaksanız, yabancılarla cazibeli bir şekilde konuşmayın ki, kalbinde hastalık / fesat bulunan kimse, bir ümide kapılmasın. Konuşurken ciddiyet ve ağırbaşlılıkla söz söyleyin.”  İmam Gazali de “(-fitneye sebep olduğu yerler dışında- )” kadının sesinin haram olmadığını belirtmiştir. (Gazali’ bin eseri İhya-i Ulumid Din)

    Buraya kadar yazılanlardan şu sonucu çıkarabiliriz.

KADININ SESİ ERKEĞE HARAM DEĞİLDİR. EĞER ERKEKTE KÖTÜ VE HARAM DÜŞÜNCELER UYANDIRMIYORSA”

Şarkı içinde böyledir. İmam Gazali’ nin araştırmaları vardır ve kısaca şu şekilde ele alır Bu konuyu:

mam Gazalî Hazretleri ise (2) musikîyi, haram, mekruh ve mubah olmak üzere üç ana başlık altında inceleyerek şöyle der:

Dünya arzusu ve şehvet hisleri ile dolup taşan kimseler için yalnızca bu duyguları tahrik eden sesler haram dır.

Zamanının neredeyse tamamını bu iş ile ilgilenen, meşguliyeti alışkanlık haline getirenler içinmekruh tur.

Allah sevgisi ile dolup taşan, duyduğu güzel ses kendisinde yalnızca güzel sıfatları tahrik eden kimse için müstehaptır.

Diyerek Şunu eklemiştir.

Şarkı söyleyen kadın olur, dinleyen de kadın sesinin şehvetini tahrik edeceğinden korkarsa dinlemek haramdır. Burada haram hükmü müzikten değil, kadının sesinden gelmektedir.”

“Şarkı ve türkünün güftesi bozuk, İslâm inancına ve ahlâkına aykırı ise, bunu müzikli veya müziksiz söylemek ve dinlemek haramdır.”

İlave olarak mezheplerimizin görüşleri de şu şekildedir.


  • Hanefilerin de dahil olduğu alimlerin bir kısmına göre yine haramdır. Çünkü, her türlü nağmeler bir oyun ve eğlencedir.
  • Şafii, Maliki ve bazı Hanbelilere göre ise, bu mahzurları taşımayan nağmeleri söylemek veya dinlemek haram değil, mekruhtur. Yabancı kadından dinlemek ise, daha kuvvetli bir mekruhtur.
  • Şafiilerden İmam Gazali, Hanbelilerden Ebubekir el-Hallal’ın da içinde bulunduğu diğer bazı alimlere göre ise, –sayılan sakıncaların bulunmadığı– nağmeleri söylemek ve dinlemek mubahtır.

 

BÜTÜN BU GÖRÜŞLER IŞIĞINDA, ÖMÜR SERMAYEMİZİN KISITLI OLDUĞU DÜŞÜNÜLDÜĞÜNDE, “CEHENNEMİ GÖRENİN ÖMRÜ BOYUNCA ALNINI SECDEDEN KALDIRMAYACAĞI YÖNÜNDE İFADELER OLDUĞU HATIRLANDIĞINDA BU ÖMRÜMÜZÜ ŞARKI, TÜRKÜ İLE GEÇİRMEYE GEREK VE ZORUNLULUK VAR MI?


MİNİ ANKETİMİZE KATILIN 

1833

Okan YALÇIN
Okan YALÇIN
Bu sitenin kurucusuyum. Site konseptine uygun içerikler haricinde, hayata dair, şahsıma münhasır, makale, deneme, hikaye, kıssadan hisse, şiir vb. gibi paylaşımlarla aranızdayım.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.