Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24 °C
Gök Gürültülü

Sata Sata…

11.04.2021
49
A+
A-
Sata Sata…

Es-Selamü Aleyküm, sevgili okurlar,

Devlet meselesine pek girmek istemiyorum ama devlet işlerinden çok anlıyormuş gibi konuşan birilerini gördük.

Çok bilen bu arkadaşlar devlete çok kızıyor.

Bu kızgınlık meselesi içinde yapılmış özelleştirmeler de var.

2000 yılı öncesinde Atatürk’ün Devletçilik İlkesi ile bir çok işletme kurulmuştu. Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) adı altında faaliyete başlamışlardır. Bu işletmeler devlete bağlı olarak çalışıyordu. çalışanlar ise devlet memuruydu.

Devletçilik ilkesi şu şekilde işlemesi gerekiyordu: Sivil teşebbüslerin gücünün yetmediği üretim ve ticari faktörler devlet hazinesi ile kurulur. İdamesi sağlanır ve yerli şirketlere devredilir.

Fakat bu Devlete ait işletmeler zamanla suistimal edildi. Genellikle seçim kazanmak için siyasiler oy potansiyeli olan seçmenlerini KİTlere yerleştirmişlerdi.

En meşhurları Ereğli Demir Çelik Fabrikası ve TEKEL.

Ereğli Demir Çelik Fabrikası, 2000 kişilik kadro ile çalışabilirken neredeyse 20000 kişi yerleştirilmişti.

TEKEL, ise Türkiye’ de ki tütün ticaretinin merkez noktası idi. Memurlar sadece hasat zamanı çalışır 9 ay kadar beklerdi.

Suistimae bir örnek daha verelim: Et Balık Kurumunda çalışan bir memur. Görevi koyun bakıcısı. Yeni doğan kuzuların bir kısmını rapor etmiyor. Devlete ait bu koyunları, Devlete ait tesislerde sahipleniyor. Kayıtlarda 600 koyun görünürken, bir teftiş sırasında, ağılda 900 koyun sayılıyor. Yani bu memur devlete ait 300 koyunu kendi hesabında saklıyor. Tanesi 1000₺ ise 300.000₺ devletin mal varlığını kendine saklamış. Bu yakalattığı kısmı. Kalanı söz hesap edin.

Muhasebe olarak bu KİTler hep kar eder şekilde görünüyordu. Faaliyetlerden kar ediyor fakat işletme giderleri, çalışan maaşları ve sigorta bedelleri devlet tarafından hala karşılanmaya devam ediyordu. Yani sonuçta, KİTlerden kazanılan para devlete bir katkı sağlamıyordu.

2000 yılından sonra Devlet bu KİTlerin hisselerinin büyük bir kısmını sivil teşebbüslere sattı. Bazı hisseler 20 yıllık gibi süreler için devredilmişti.

Bunlar Fabrikalar, Limanlar, Hava Alanı işletmeleri, Türk Telekom gibi KİTlerdir.

Çok bilen arkadaşlara gelelim. Sanki Devletin gelir sağlayacak hiçbir şeyi kalmamış gibi konuşuyor.

Satılan bu KİTlerde hala devletin hissesi var. Aylık ve yıllık kardan devlet pay alıyor. Ayrıca bu KİTleri satın alan şirketler hala vergi veriyor.

Süreli devredilen hisselerin süresi dolunca, bu hisseler tekrar Devlet’e kalacak.  Tekrar süreli satışa çıkarılacak. Parayı veren düdüğü çalacak. Parası yine Devlet’e kalacak. O şirketten vergi de alacak. Devlet satmadığı hisseler den pay da alacak. İşletme yükü ve maliyeti devletin sırtından kalkmış olacak.

Konya şeker fabrikası yıllardır memleketimizde devlete ait bir KİT olarak vardı. Fakat özelleştikten sonra kabuğunu kırdı. Sadece şeker üretmiyor artık. Ürettiği şekeri torbasını da üretiyor. O torbaların bir kısmını başka firmalara bile satıyor. Torku markası ile bisküvi, çikolata, et ve süt ürünleri dahi üretir oldu. Böylece katma değeri oldu. Vergi vererek Devlet de karlı çıkıyor.

Çok bilmişler ideolojik yaklaşarak sanki devlet her konuyu yanlış yapıyor gibi konuşuyor.

Satılmasını eleştirmek yerine, “Karlı satılmadı.” veya “Vergi denetimi iyi yapılmıyor.” şeklinde konuşarak daha olumlu eleştiriler yapabilirler.

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.