Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Sağanak Yağışlı

Sayılar ve rakamlar

22.07.2020
66
A+
A-
Sayılar ve rakamlar

Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

Biraz ince bilgi yapalım.

Geçenlerde Kerem Önder hoca “0 (sıfır) rakam değildir.” dedi. Arapça lugatı için düşünürsek dediği doğru. Ama Türkçede kullanılan anlamı farklı.

Matematikteki sayı sistemi, sayıların çeşitlendirilmesi şeklinde ifade edilir.

1. Rakamlar kümesi: Sayıları yazarken kullandığımız işaretlerdir. Kullandığımız onluk sayı sistemine göre on adet rakam vardır. “0,1,2,3,4,5,6,7,8,9”. Bütün sayılar bu rakamlarla yazılır.

Kerem Hocanın demek istediği “0”(sıfır) sayı değildir. Sayma sistemi içinde tek başına ifadesi yoktur. Değeri olmadığı için SAİ değildir. Ama sayıları ifade etmek için kullan rakamlardan biridir.

2. Sayma sayıları: Bu 1’den başlayarak 2,3,4,… şeklinde sonsuza kadar giden sayılardır.

3. Doğal sayılar: Bu küme ise 0’dan başlayarak 1,2,3,4,… şeklinde sonsuza kadar giden sayılar kümesidir.

4. Tam Sayılar: İşte bu sayı kümesinin başlangıcı da yoktur. Şöyle:…,-4,-3,-2,-1,0,1,2,3,4,…şeklide sonsuzdan gelip sıfıra ulaşıp sonsuza giden sayı kümesidir. Sıcaklık gibi ölçülerde kullanılır.

5. Rasyonel Sayılar: “0” hariç, tam sayılarla a/b şeklinde ifadesi olan sayılardır.

6. Irrasyonel Sayılar: “0” hariç 7lamk üzere, tam sayılarla a/b şeklinde ifade edilemeyen sayılardır. Bazı kölü çokluklar, e sabiti, π (Pi) sayısı gibi sayılardır.

7. Son olarak karmaşık sayılar kümesidir. Bazı matematik hesaplarında gerçek olarak ifade edilemeyen eksi  şeklinde kareköklü sayılar çıkmıştır. Eksik ile kesimin çarpımı artı sonuç verdiğinden bir sayının karesi kesinlikle eksi olmazdı. Dolayısıyla kareköklü sayılar gerçekte eksi olmaz(dı). İlk önceleri tanımsız şeklinde ifade edilen bu sayılara.

Leonhard Euler 1777’de “√-1” değeri için “i” ifadesi kullanınca müthiş bir hesaplama tekniği ve çok yönlü bir sayı kümesi ortaya çıktı. Bu sayılar bütün sayı sistemine içine aşmıştır. (Teknik hususlarına değiniyorum.)

Şu kadarını söyleyeyim ki, bu sayı kümesi gerçek sayıları ifade ettiği gibi aynı zamanda sanal sayıları da ifade etmek için kullanılmaktadır. Ayna görüntüleri, magnetizma gibi soyut hesaplarda kolaylık sağlamıştır.

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.