Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Gök Gürültülü

Sigara İçmenin Dinimizce Hükmü Nedir?

20.04.2019
318
A+
A-
Sigara İçmenin Dinimizce Hükmü Nedir?

Sigara İçmenin Dinimizce Hükmü Nedir?

Merhaba sevgili okurlar; Bugünkü konu başlığımız olarak sigara konusunu ele almak istedim. Dünyanın pek çok yerinde pek çok kişi tarafından kullanılan sigaranın sağlığa olan zararlarından uzun uzun bahsetmeyeceğim. Malum çocuklar bile artık sigaranın ne kadar zararlı olduğunun bilincinde. Çocuklar demişken bu konuyu seçip işlememde de asıl etken küçük kızımın bu konudaki hassasiyeti oldu. Hemen hemen pek çok evde olduğu gibi maalesef bizim evde de sigara içilmekte. Eşim maalesef birkaç denemede bulunmasına rağmen sigarayı bırakma konusunda başarılı olamadı. Biz de pasif içici olarak zararlarından kısmi olarak etkilenmekteyiz. Bu konularda çocuklar daha duyarlı oluyorlar. Yazının başındaki resim küçük kızımın babası için çizmiş olduğu resim. Resimde herşey açıkça ortada. Sigara ölüm saçan bir organizma gibi hayatımızı tehdit etse de hayatımızdan çıkarmakta nedense zorlanıyoruz. Çocuklar bu konuda oldukça hassas demiştim. Bir gün de bir arkadaşımla kahve içiyorduk ve kendim hiç hoşlanmama rağmen arkadaşım evimde misafir olduğu için sigara içmesine bir şey demedim. Ama kızım benim gibi müsamahakar davranmadı. Arkadaşıma ‘’ Sigara içmek bindiğin dalı kesmektir’’ diyerek babasına olan tepkisini arkadaşıma da gösterdi. Keşke kızım gibi çocukların gösterebildiği hassasiyeti bizler de gösterebilsek ve sigarayı tamamen hayatımızdan çıkarabilsek. Sigara bağımlısı olanların ‘’içmeyen anlayamaz sigarayı bırakmaz o kadar kolay değil’’ dediklerini duyar gibiyim. Evet insanın alışkanlıklarını birden bırakması belki kolay olmayabilir ama sevdiklerimiz için ve kendimiz için fedakarlık yaparak bu konuda gayretli olmaya çalışmak bir kul ve insan olarak borcumuz diye düşünüyorum.

Sigaranın Dini Hükmü

Pek çok kişi sigaranın zararlarının çok olduğunu bilmesine rağmen sigara içmekte ve bunu da kaynağı olarak sigara haram değil mekruhtur görüşünü savunmaktalar. Eskiden bu şekilde hocalar söylüyordu fakat fetva meclislerinde de bu konu çok gündeme getirilmiş ve sigara içmenin caiz olmadıkları ve harama yakın günah oldukları konusunda hocalar artık hem fikirdirler. Sigaranın caiz olmadığına dair açık bir şekilde sigaradan bahsedilen ayet ya da hadis olmasa da sağlığa zararlı her türlü şeyin dinimizce yasak olduğuna dair pek çok hadis ve ayet bulunmaktadır. İşte bunlardan bazıları;

Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın! Güzel davranın. Allah güzel davrananları sever.( Bakara, 2/ 195)

Yakınlarına, yoksullara ve yolda kalanlara hakkını ver; ama saçıp savurma. Saçıp savuranlar şeytanların yoldaşlarıdır. Şeytan, Rabbine karşı çok nankördür.( İsra, 17/26-27)

Peygamberimizin bu konuyla alakaları bazı hadisi şerifleri de şöyledir;

İslam’da ne zarara uğramak vardır ne de zarara uğratmak( İbn Mace, Ahkam, 17)

Kim Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsa çevresine eziyet vermesin.( Buhari)

Hadis ve ayetlerden de anlaşıldığı gibi her türlü zararları işler dinimizce yasaklanmıştır. Sigaranın da sağlık üzerinde bu kadar olumsuz bir etkisi varken sigara içmek caizdir demek tabiki doğru olmaz. Sigara içince kişi her şeyden önce kul hakkına girmektedir. Kişi sigara içerek sadece kendisine zarar vermemekte karşısındaki kişiye de zararlar vermektedir. Kul hakkı da dinimizde Allah’ın affetmediği günahlardan birisi olduğuna göre öz muhakemeyi bu konuda kendiniz yapın.

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.