Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Gök Gürültülü

Simya İlmi İle İlgilenmek Günah mıdır?

18.04.2019
2.321
A+
A-
Simya İlmi İle İlgilenmek Günah mıdır?

Simya İlmi İle İlgilenmek Günah mıdır?

İlim denilince pek çok dal akla gelmektedir. Pozitif ilimler, dini ilimler gibi pek çok ilim çeşitleri bulunmaktadır. Akla dayalı ilimler insanların çalışması ve gayreti neticesinde öğrenilebilir. Ancak bazı ilim çeşitleri sadece Allah’ın özel kulları için bahşettiği ilimlerdir. Bu ilimler çalışmakla elde edilmez. Örneğin havas ilmi, ledün ilmi gibi. Simya ilmi de bu ilimlerden birisidir. Simya ilmi ile ilgilenmek günah mıdır diye sorumuzun cevabını yanıtlamadan önce bu ilmin ne olduğundan biraz bahsedelim. Simya ili genel tabiri ile maddelerin özelliklerini değiştirerek yeni bir madde elde etmedir. Bu yönüyle kimya ilmine biraz bense de tam öyle değildir. Simya ilmi ilk olarak Hz. Musa’ya ve onunla birlikte Karun’a verilmiş bir ilimdir. Karun Hz. Musa’nın amcaoğlu ve aynı zamanda eniştesidir. Hz. Musa’da Karun’da önceleri çok fakirdir. Allah Tevrat’ı altınla yazmasını emredince buna güç yetiremeyen Hz. Musa’ya Simya ilmini öğretti. Hz. Musa bu ilmi Karun’a da öğretir ve Karun bu ilim sayesinde çok zengin olur. Karun önceleri ibadetlerini en iyi şekilde yerine getirirken zengin olunca gözünü mal hırsı bürür, nafile namazları artık kılmaz olur farzları da acele kılar. Hz. Musa malının zekatını vermesini isteyince vermek istemez. Hz. Musa’ya zina iftirası atarak onu halk nazarında küçük düşürmeye çalışır. Hz. Musa Allah’ın yardımıyla aklanır ve Karun’a istediği cezayı vermesine izin verilir. Hz. Musa’da Karun’un helak olması için asasına dokunarak yere  yut emri verir ve yer Karun’un oturmakta olduğu sedir yutar Karun sıçrar. İkinci yut emrinde Karun’u dizlerine kadar yutar. Karun yalvarır lakin Hz. Musa yere tekrara emir ve yer Karun’u yutar. Sonrasında tüm malı da yerin dibine girer. Bu şekilde Karun helak olur.

Simya İlmi İle Neler Yapılır ve Simya İle Uğraşmak Doğru mu?

Görüldüğü gibi Simya ilmi ile pek çok şey yapılabilmektedir. Örneğin çamurdan petrol, demirden altın yapılabilir. Karun da bu sayede zengin olmuştur. Simya ilmi ile bunlar dışında hava olayları kontrol altına alınabilir. Örneğin güneşli havada yağmur yağdırma, doğal afetleri kontrol altına alma gibi. Tüm bunlar simya ilmi ile yapılabilir. Ancak anlaşıldığı gibi bu ilmi öğrenmek için Allah’ın yardımına ihtiyaç vardır.

Peki simya ilmi ile uğraşmak dinimizce uygun mudur diye soracak olursanız bu konuya şu hadisle örnek verebilir ve sorunuza yanıt verebiliriz.

‘’ Allah’ım! Faydası olmayan ilimden sana sığınırım. ( Müslim, ilim8.)

‘’Kişinin kendisini ilgilendirmeyen faydasız şeylerle meşgul olmaması, onun ilminin güzelliğini mükemmelliğini gösterir. ‘’( Tirmizi, Zühd)

Bu hadisi şeriflerden yola çıkarak diyebiliriz ki faydası olmayan tüm ilimler boş vakit harcamaktan başka bir şey değildir. Müminin de bu dünyada sayılı günleri olduğu ve bu anlarını en iyi şekilde değerlendirip Rabbine asıl görevi olan kulluk görevini ihmal edebileceğini düşünürsek simya gibi buna benzer ilimlerle uğraşmak zamanımızı boşa harcamak olacağı için bu ilimler yerine daha faydalı ilim dalları ile uğraşmak çok daha doğru olacaktır. Allah hepimize faydalı ilim nasip etsin ve öğrendiğimiz ilimle amel edebilmeyi nasip etsin. Amin.

 

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.