Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18 °C
Parçalı Bulutlu

Su ve Algı Operasyonu

21.02.2020
185
A+
A-

Türk milleti
 

Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

Memeleketimizin çalkalandığı bu günlerde birbirimize daha çok kenetlenelim. Gavurun oğlu beş dakika bile boş durmuyor ki…

Dünyayı algılarla yöneterek insanların tercihlerini bile etkiliyorlar. Doğrudan insanlara dayatma yerine, kendi istediklerini insanların tercih tercih etmelerini sağlıyorlar.

Şöyle örnek vereyim(Gerçek olay): Dünyanın bir üniversitesinde bir öğrenci bir kampanya başlatır.

Kampanyanın konusu : Di hidrojen monoksit’i yasaklanması için imza topluyor. Kampanyaya katılımın artması için şöyle anlatıyor:

1. Hemen hemen her gıdada olan bir madde. Hatta öneme geçilemiyor.

2. Birçok mikrobun üremesi için uygun ortam oluşturuyor.

3. Bütün sağlık testlerinde, tahlillerde tespit ediliyor.

4. Bütün mikropların yapılarında da gözlemlenmiştir.

Bu yüzden “Di hidrojen monoksit”in yasaklanması için böyle imza topluyor.

Kampanyaya katılanların yüzde 45’i kampanyaya destek verip imzalamışlar. Böylece bu öğrenci belli bir potansiyel elde etmiş. Hem de ne potansiyeli söyleyelim: Kandırılmış insan potansiyeli.

Çünkü “Di hidrojen monoksit” bildiğimiz “SU”. Yani içilen suyun kimyasal adı. Bu öğrenci kampanya yapmamış. Sosyal deney yapmış. Teknik terimlerle, bilimsel laflarla insanların nasıl kandırılabildiklerini anlatan bir ödevmiş yaptığı.

Ancak, insanlara “su”yu öyle bir tarif etmiş ki, su sanki zehir.

***

İşte böyle, birileri dünya üstündeki insanlara gerçekleri öyle anlatıyor ki, insanlar o manipülasyoncuların dediğini yapıyor.

***

Bizim ülkemizden bir örnek vereyim.

– Makarna ile oy alıyorlar. (Maddi imkanı zayıf olan vatandaşlarımıza, belediyeler tarafından sağlanan yemek yardımlarını seçim kampanyası olarak, rakip başkan adayı propagandası.)

– Bizim ülkemizde o kadar fakir varken Suriyelileri bu kadar yardım mı yapılır? (Az önce fakirlere giden yardımı siyasi rant olarak göstermeye çalışan akıl, şimdi mültecilere harcanan parayı israf gibi göstermeye çalışıyor.

Yukarıda siyasi konudan örnek verdim. Ama şu açıdan güzel bir örnek. Bu örnek gösterdiğim iki tezat olay gerçekten aynı aklın laflarıydı.

***

Tarihte böyle birçok algı operasyonuna maruz kaldık.

“Zeytin yağlı yiyemem aman

Basma da fistan giymem aman” türküsünde çok faydalı zeytin yağı yerine ayçiçek yağının tüketilmesi teşvik edildi. Başarılı da oldu.

***

“Araplara bizi arkadan vurdu.”

1. Dünya savaşı döneminde, Arabistan’a bulunan 17 Arap aşiretinin sadece ikisi Türklere ihanet etti. Suudlar ve Şerif Hüseyin. Ancak bu nahoş ili olay tüm Araplara maal-edilince, iki millet birbirine böyle düşman oldu.

Araplara yapılan algı operasyonu : “Türkler yıllarca Arapları sömürdü.” Buna inanan bir çok Arap Türkleri sevmez. Halbuki Arabistan Türk hakimiyetindeyken para edecek doğal kaynakları yoktu. Doğru düzgün vergi de almadık. Sırf Peygamberimiz Muhammed’in (s.a.v.) yaşadığı topraklar olduğu için hürmet gösterdik. Şimdi Arap dünyası bizim hürmetimizin yarısını bile göstermiyor.

***

Bu yazdığım yazı memleket meselesi. Sizden istirhamımız, son dönemde vatandaşımıza dezenformasyon ile algı operasyonu çekip duruyorlar. Olayları size gösterilen şekliyle değerlendirmeyiniz. Size olayları gösteren insanların maksadını okumaya çalışın.

Hayır dualarınızı esirgemeyin.

Mustafa Erol

islamievlilik.net

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.