Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24 °C
Gök Gürültülü

Timur’un Askeri Liderliği

28.08.2019
213
A+
A-
Timur’un Askeri Liderliği

 

Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

Tarihin tozlu sayfalarından bir konuyla karşınızdayız.

Timur, günümüz Hindistan bölgesindeki Babür İmparatorluğu’na savaş ilan etmişti. Halbuki dönemin en güçlü ordusu Babür’de idi. Çünkü fil birliklerini ezip geçebilecek bir ordu dünyada yoktu. Timur’un en kuvvetli birlikleri atlı süvarilerden oluşuyordu.

Timur sanki cahil cesareti ile Babür’de karşı böyle bir savaş kararı almıştı.

İki ordu karşı karşıya geldi. Babürlüler saldırabilirdi ancak Timur’un ordusuna merhamet edip bir gün daha beklemeye karar verdiler. Eğer geri dönmezler ise yarın Timur’un ordusu ölecekti. Vazgeçmeleri için bir gece daha ordugahta bekleyeceklerdi.

Timur’un askerlerinin cesareti tamdır ancak nasıl bir savaş taktiği uygulayacaklarına dair hiç bir bilgi alamamışlardı. Filler ile güçlenmiş bu orduya karşı klasik taktikler pek işe yaramazdı. Üstelik kendi aylarının yeme ihtiyacı varken bir bölük işe yaramaz katırları günlerce beslemişlerdi. Hem kendiaaskerlerinin de iş gücünü azaltıyordu bu katırlar. Ancak emir demiri keser. Bu katırlar beslenerek.

Timur’un elbet bir bildiği vardı. Babür’ün merhamet edip beklediği o gece kendilerinin hezimeti olacaktı.

Timur ağzındaki baklayı o gece çıkardı. “Katırların sırtına küfelerle odun yerleştirip, Babür ordusuna karşı safa dizin.” diye emir verdi. Ay ışığında harekat hazırlığı yapılmıştı.

Bunu gören Babürlüler hemen filleri hazır edip Timur’un ordusuna karşı savaş düzeni aldı. Artık merhamet etmeye gerek yoktu. Timur ne zaman saldırırsa o zaman ordusunu da telef etmiş sayılır.

Ancak loş ışıkta seçilemeyen şey şuydu. En ön safta pek asker yoktu. Sadece katırlar.

Timur bir emir daha verdi: “Katırların sırtındaki odunların hepsini aynı anda yakıp fillerin üstüne sürün.”

Askerler emri uyguladılar. Sırtında ateş taşıyan bu katırlar filmlere doğru koşuyordu. Filler üstlerine doğru gelen ateşten önce endişelenir gibi oldu. Ateşler iyice yaklaşınca korkmaya başladılar. Fil binicileri, filleri zapt etmekte zorluk çekiyorladı ki, fillerin hepsi bir anda kaçışmaya başladılar.

Ne kadar güçlü olursa olsun sonuçta filler de hayvan. Hayvanlar da ateşten korkar.

Fil gücü kırılmış oldu. Artık klasik saldırı taktiği uygulanabilirdi. Timur diğer askerlerine taarruz emri verdi. Orta Asya bozkırlarının usta süvarileri için Babür kolay lokma olmuştu o gece. Babürlüler hiç alışık olmadıkları tarzda savaşmak zorunda kaldılar. Doğrusu savaşmayacak kadar acemi kaldılar.

Bu şekilde dönemin en güçlü ordusu olan Babür ordusu Timur ordusu tarafından yenildi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri liderlik konusunda örnek aldığı bir liderdir Timur. Artık sebebi belli herhalde.

Düşmanın büyüklüğü bizi korkutmasın. Hepsinin zafiyeti var.

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.