Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18 °C
Gök Gürültülü

TOKİ Evleri Caiz mi?

20.01.2020
139
A+
A-

TOKİ Evleri
Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

Son zamanlardaki tartışmalardan biri de Diyanet, TOKİ’nin 0,49 faizli sattığı evlere caiz demişti. Gerekçesi ise, “Devletin yaptığı bu evden, elde edilen gelir, enflasyonu da hesap edince, devlet kar bile sağlamıyor.” dediler. Yahu bu kadar sığ fetva mı olur? Böyle izah mı olur?

Sonra birileri çıkıp, “Diyanet, faize helal dedi. Ödemeler Ziraat Bankası ile yapılacak. Banka caiz mi? Diyanet hükümete göre fetva veriyor.” diye Diyanet’e saldırıyorlar.

Bir kere Diyanet  İşleri Bakanlığı siyaset üstü bir kurum olarak değerlendirilmelidir. Çünkü eleştiri doğru dahi olsa Diyanet ‘e saldıranlar hiç samimi değil. Diyanet’ e saldıranlara bakarsan, hayat tarzı olarak, dini hayatı zayıf insanlar.

Diyanete saldırarak, insanların inançları hakkında şüpheye düşürmeyi amaçlıyorlar. Aynı zamanda Diyanetimizin dünya çapındaki faaliyetlerini baltalamayı planlanmaktadırlar.

Bunları bir kenara bırakıp TOKİ’nin faaliyetine bakalım. Bir kere Toki son kampanyasındaki evlerin nasıl s atılacağını vatandaşa tam izah etmedi. Ya da birileri yanlış veya eksik gönderdi.

Yaptığımız araştırmaya göre TOKİ’ nin dar gelirli insanlar için inşa edeceği evlerin son faaliyeti İslam’a uygun görünüyor. Şartları şöyle:

1. TOKİ evleri hazine tarafından yaptırılacak. Ziraat Bankası ödeme yapmıyor. Ziraat bankasından kredi kullanılmıyor.

2. TOKİ’den ev alan kişi Ziraat Bankası’ na gidip imzaladığı sözleşme, TOKİ’nin sözleşmesi. Ziraat Bankası’ nın sözleşmesi değil. Yani buradaki banka TOKİ’nin acentesi gibi çalışacak. Çünkü TOKİ’nin Türkiye’nin her yanına temsilci açma imkanı yok. Yani TOKİ’nin müşterisi Ziraat Bankası’ ndan kredi kullanılmıyor.

3. TOKİ evini alan kişi ödemeleri Ziraat Bankası ‘ndaki TOKİ hesabına yapacak. Yani para TOKİ’ nin

4. Faiz oranı yüzde 0,49 nedir? Bu oran kanunen böyle adlandırılmış. Bu yüzde 0,49 oran ile sadece vade farkı belirlenerek malın vadeli satış fiyatı belirleniyor. Artık anlaşma fiyatından ne bir kuruş aşağı ne de yukarı çıkmayacak. Artık malın fiyatı sözleşme ile belirlenen fiyattır. Bu da işleyiş olarak dinen caizdir.

İslama uygun finansal sistemi şu yazımızda izah ettik.

Faiz nedir? Riba Nedir? Hangisi Haram?

Buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

5. Geciken borçlanmada Ziraat Bankası müşteri adına kredi açıp TOKİ’ye ödeme yapmayacak.

6. Ziraat Bankası’ nın komisyon ücreti var. Fakat bu ücret TOKİ tarafından karşılanıyor. TOKİ’nin müşterisine yansıtılmayacak.

Buraya kadar uygun. Geriye bir tek husus kalıyor.

Gecikme faizi uygulanmaz ise TOKİ’nin son kampanyası dinen caiz ve uygundur.

Eğer ki ödeme gecikmelerinde fiyata ilave ücret girecekse, TOKİ’nin müşterisi bu konuda dikkatli olmalı, taksitlerini zamanında ödemelidir.

Şartlar bunlar.

Ancak gene de sözleşme hükümlerinin son şeklini iyice incelemek lazım. Müşteri nelere dikkat etmeli, onlara bakmak lazım.

***

Hem kimse de demesin ki: “Zorlama yorumlarla kendinize göre fetva veriyorsunuz.”

El cevap: Yaşadığımız zamanda helal haram öyle iç içe geçmiş ki hiçbir şeye doğrudan haram veya helal diyemiyoruz. Helal ve haram şartlarını izah ediyoruz. Çünkü Allah (c.c.) haram dediğine helal demekten korkuyoruz. Veya helal kılınan haram demekten korkuyoruz.

Belki de, Diyanet de böyle açıkladı.

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.