Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Gök Gürültülü

Tövbe veya tevbe

Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
12.01.2019
340
A+
A-

Es-Selamü Aleyküm, sevgili okurlar.

Günahsız olanlar yalnız peygamberlerdir ve masumdurlar. Evliyalar ise günahlarından yüz çevirmişlerdir. Günaha geri dönmezler.

Kullara düşen ise tövbe etmeleridir. Her ne kadar tövbe edilse de yine günahla buluşmak kaçınılmaz olabilir. Nefs ve şeytan gece gündüz hep çalışır. Her günaha düşüldüğünde yine tövbe etmeliyiz. Çünkü başka kapı yok.  Nefes verdiği sürece affolmak için umut vardır.

Hiç bir günah insanı kemale erdirmez, ancak tövbe etmek manevi gücü artırır. Peygamber efendimizin de ümmetinden talebi budur. Bir hadis-i şerifte şöyle buyuruyor:”Tövbe ediniz! ALLAH’a yemin ederim ki, ben günde yetmiş kere Allah’a tövbe ve istiğfar ediyorum.” Günahlardan emin kılınmış peygamberimiz Hz.Muhammed’in (sav) bu sünnetinde birçok hikmet vardır. Bize tövbe konusunda örnek olduğu gibi manevi gelişimin bir parçasının da tövbe olduğunu gösteriyor. Zaten bir kimse tövbeye ihtiyacı olmadığını düşünüyorsa fısk durumuna düşer. Günahları adet haline gelmiş olabilir.

Birçok din büyüğü ibadetlere niyet etmeden önce tövbe etmeyi tavsiye ederler. Kalpten gelen bir “Estağfirullah” tövbenin en basit şeklidir. Bunu da kesinlikle bırakmamalıyız.

Günahların çokluğundan dolayı ALLAH’ın affetmeyeceğini düşünmenin kesinlikle İslam’da yeri yoktur. Böyle bir söz söylenirse ALLAH’ın Er-RAHİM, El-ĞAFUR gibi “bağılayıcı,affedici” anlamlarına gelen isimleri inkar edilmiş sayılacağından, dinden çıkmaya bile sebep olabilir. Böyle bir durumda kelime-i şehadet getirilmelidir.

Şöyle bir örnek verirsek: Evlatlar ana-babalara karşı ömürleri boyunca hata ederler. Ana-babalar ise evlatlarına karşı şefkatli olduklarından, her seferinde affederler. Evlada düşen ise ana-babaya hürmet,saygıdır. Her ne kadar hata etmişse de… ALLAH o analardan ve babalardan daha şefkatlidir. O yüzden her seferinde tövbe kapısına varmalıyız.

Yani işin özü şudur: “Battı balık yan gider.” diye bir yapılmaz. her halükarda tövbe edeceğiz.

Devamlı günah işlemek münafık hale getirebilir. Günahkar ile münafık arsında şöyle bir fark vardır.

Günahkar, işlediği günahlardan dolayı kalbinde üzüntü duyar.

Münafık ise, işlediği günahtan dolayı memnundur. Günahının lezzeti onu hoşnut eder.

Günahta ısrar etmek çek kötü bir davranış olsa da, günahtan yorgun düşsek bile tövbeye sarılmalıyız ki, mahşerde ALLAH’ın hükmü umulur ki; “Günahta ısrar etti” değil “Tövbe de ısrar etti” olur.

Tövbe nasıl yapılır?

Yukarıda değindiğimiz gibi en basit şekli ile “Estağfirullah” diye dua etmektir.

Subhaneke duası da Hz.Adem ve Hz.Havva’nın Cennetteki hatalarından dolayı af edilmelerine mazhar olacak bir tövbe duasıdır.

Gönülden dua ederek pişmanlığı dile getirip af dilemek de tövbedir.

ALLAH dualarınızı, tövbelerinizi kabul etsin.

Hayır dualarınızı esirgemeyiniz.

Mustafa Erol

islamievlilik.net

YAZARIN SON YAZILARI
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.