Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13 °C
Sağanak Yağışlı

Türkler ve Kangal : Köpek Analizi

06.11.2019
401
A+
A-
Türkler ve Kangal : Köpek Analizi

Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar.

Önce bir misal ile başlayalım. Allah (c.c.) Adem babamızı yaratırken, vücut iyice belirgin hale gelmişti. Şeytan (l.a.) Adem’e karşı kıskançlık gösterip tükürür. Cebrail (a.s.) ise tükürüğü kazır. Ancak beraberinde vücuttan da bir parça alır, mecburen. İşte o parçadan “köpek” yaratılmış, denir. Bu ütopik kıssa iki şey anlatmak istiyor,

İlki, köpek insana o kadar yakınki sanki aynı kaynaktan geliyor,

İkincisi, köpek şeytanın tükürüğü galebesi ile insana saldırgan ve düşman olur.

***

Dünya tarihindeki yerimize ve son dönemde yaşadığımız olaylara baktığımızda Türk Milletinin karakter yapısını tarif etmek için aklımıza garip bir yol geldi.

Şunu belirtmek isteriz ki Türk Milleti Türk ırkı demek değildir artık. Tarih sürecinde bu milleti seven herkes kendini Türk olarak tanımlamış. Hatta onlar gibi yaşayarak hatta onlar gibi inanarak Türk olmuştur. Bu gönül bağı da hala kopmaz. Vatan bilinci sağlamdır. Vatan, namustan bile önce gelir.

Gavurun anlamadığı bu işte. Çünkü gavurun düşünce yapısı farklı. Gavurun ve Türk düşünce yapısını anlamak için “köpek analizi” yaparak anlayabiliriz.

Gavurun köpek analizi:

Avrupa’nın en asil duruşlu köpeği: Alman Kurdu.

Çok dayanıklı bir yapısı vardır. Eğitim ile bir çok işin altından kalkabilmektedir.

Polis köpeği olur. Narkotik köpek olur. Görme engellilere kılavuz köpek olur. Çoban köpeği olur. Bekçi köpeği olur. Olur da olur. Amma…

Dünyadaki tüm köpekler(bir cins hariç), kemiği kim veriyorsa ona hizmet eder. Yani sahibine değil, insanlara sadık. Bisküviyle bile kandırabilirsiniz.

Adı kurt ama, gerçek vahşi kurtlardan korkar.

Birçok hayvan çiftleşirken, soyun güçlü devam etmesi için, bazı prensipleri vardır. Ancak Avrupai köpeklerde sadece kızışma döneminde ailesine bile göz dikebilir.

Türk’ün köpek analizi:

Türk milletine has tek bir köpek cinsi var: Kangal

Sahibine sadıktır. Yuvasına sadıktır. Ailesine sadıktır. Çiftleşmesini aile dışından seçer.

Sahibine sadık olduğu için eğitimcileri kabul etmez. Onun için sadece sahibi vardır.

Ancak kangal doğduğu andan itibaren bir eğitimcinin yanındaysa o zaman eğitimci, kangalı yetiştirebilir. Amma… Yetiştirdiği konuda sadece eğştimciye hizmet eder. Çünkü onun sahibi eğitimcidir. Mesela : Narkotik alanda yetişen bir kangal, polise teslim edildiğinde, yeni sahibini hiç takmaz.

Duruşunda bile bir asalet var. Kurt sürüsüne bile saldırabilecek kadar cesaretlidir. Hatta ayıya bile saldırabilir. Çünkü ona emanet edilen aile var, mal var, sahibinin güveni var, yaşadığı ve korumak zorunda hissettiği ev var. Yani, kendi çapında “vatan” bilinci.

İlginçtir ki, Afrika’ ya koyun sürülerini korumak için kangal gitti. Şu belgesellerdeki çıtalar, sırtlanlar, aslanlar gibi hayvanlardan hem de. Başka bir köpek ırkı bunu yapamaz. Evcil olmasına rağmen, doğal hayatın en güçlü yırtıcılarına bile karşı durabiliyor.

İşte Türk böyle birşeydir. Evine, ailesine, emanetine, vatanına müthiş bir sadakat var. Namusa riayet var. En berduşumuz bile yeri gelince aslan kesilebiliyor.

Kutsallar, Allah’ın (c.c.) emanetidir. Onu korumak canımıza bile mal olsa, geri çekilmeyiz. Bizim için düşmanın büyüklüğü önemli değildir. Anında dalabiliriz. Hem de en asiliyle, en delikanlı şekliyle.

Bizim köpeğimiz Sivaslı Kangal bizi yansıtıyor.

Belki yedi uyurların köpeği Kıtmir bile Kangal olabilir. 309 sene sadakatle beklemiş.

(İçimizde özünden sapmışlar olması bizi yanıltmasın. Su. Akar yolunu bulur. Her şey aslına döner.)

 

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.