Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Parçalı Bulutlu

Üç Ayların Fazileti

28.03.2019
257
A+
A-
Üç Ayların Fazileti

Üç Ayların Fazileti

Mübarek üç aylara girdiğimiz bu günler nice rahmet ve bereketlerin sağnak sağnak yağdığı ve pek çok lütuf ve güzelliklerin bahşedildiği önemli zaman dilimleridir. Zaman nimeti Allah’ın kullarına vermiş olduğu en büyük nimetlerden birisidir. Bu nimeti güzel değerlendirmek ve hakkını vermek de biz kullara düşüyor. Üç ayların başlangıcı olan Recep ayı içerisinde bulunmaktayız. Sonra sırasıyla Şaban ayı ve ayların en değerlisi on bir ayın sultanı Ramazan gelmektedir. Sevgili Peygamberimiz üç aylar için ‘’Allah’ın Recep ve Şaban’ı bizim için bereketli kıl ve bizleri Ramazan’a ulaştır’’ diye dua etmiştir. Bu nispetli bu aylar çok kıymetli aylar olup gereği gibi değerlendirildiğinde pek çok nimete erişilebilecek aylardandır. Mübarek üç aylarda 300 dereceden 1000 dereceye kadar sevap verilmektedir. Bu aylarda yapılan ibadet ve taatler katlanarak sevap hanemize yazılmaktadır. Bu nedenle gerçek bir mümine düşen uyanık olmak ve bu ayları hakkıyla yerine getirmektir. Mübarek üç aylar içinde mübarek kandilleri de bulundurduğu için ayrı bir değer ve öneme sahiptir. Bu yüzden bu ayların değeri ve önemi daha iyi anlaşılmaktadır.

Mübarek Üç Ayların Önemi

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi mübarek üç aylar bire bin sevabının verildiği önemli aylardır. İçerisinde mukaddes saydığımız kandil gecelerini de barındırdığı için ayrıca önemli ve değerlidir. Regaip kandili, Beraat kandili, Miraç kandili ve Kadir gecesi gibi 4 önemli kandil bu aylar içerisinde bulunmaktadır. Bu aylarda bol bol istiğfar etmeli, zikirlerimizi çoğaltmalı, hayır ve hasenatlarımızı arttırmak için bolca sadaka vermeliyiz. Kuran okuma ve tilavetine de ayrıca önem vermeli ve günlerimizi ve gecelerimizi Kuran’ın nuru ve bereketiyle süslemeliyiz. Bu aylarda nafile oruç tutmanın da fazileti çok büyüktür. Bir hadisi şerifte şöyle buyrulmaktadır;’’ Bir kimsenin recep ayında bir gün oruç tutması, bir senelik oruç tutması gibidir. Yedi gün oruç tuttuğunda kendisine cehennemin yedi kapısı kapanır. Sekiz gün oruç tuttuğunda ise cennetin sekiz kapısı kendisine açılır. Onbeş gün oruç tuttuğunda, semadan bir münadi’’ Geçmişte yaptığın bütün günahların bağışlandı. Kötülüklerin iyiliklere çevrildi. Haydi yeni ameller işlemeye koyul. Der. Görüldüğü gibi Recep ayında oruç tutmanın fazileti çok büyüktür. Aynı şekilde Şaban ayında da oruç tutmanın pek çok fazileti ve sevabı bulunmaktadır. Ramazan ayında ise bu fazilet ve sevaplar bine katlanmaktadır. Sevap ve faziletlerin bu kadar çok olduğu bu ayları gereği gibi değerlendirmek ve hakkını verebilmek ise bize düşüyor. Rabbim hepimizi bu ayları hakkıyla geçirebilenlerden eylesin. Amin.

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.