Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Üç Ders: Türkçe, Tarih, Din

21.09.2019
147
A+
A-
Üç Ders: Türkçe, Tarih, Din

Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

Milli varlığımızı pekiştiren üç ders okullarımızda öğretilmektedir. Bu dersler aynı zamanda milli bilinci ve birlik ruhunu da geliştirir. Hatta dış mihraklar milli eğitimin yapısını bozmak istediği zaman bu üç derse saldırır.

1. Türkçe: Bu ders milletimizin kendi içinde anlaştığı dili iyice öğretir. Dilin kökeni, gelişimi, kelime haznesi gibi insanı geliştiren unsurlar öğrenilir.

Böyle dedik diye yanlış anlaşılmasın. Türkiye’deki mahalli dillerde öğrenilmelidir ve öğrenilmelidir. Ancak bu milletin her bir ferdinin ortak bir dili olmalıdır. Dedelerimiz Türkçe’de karar kılmış. Vardır bir bildikleri.

2. Tarih: Tarihini bilmeyenler, silinip giderler. Milletimizin, halklarının ve fertlerinin bu güne nasıl geldiğini bilmek zorundayız. Nice zorlukları beraber atlattığımızı, Malazgirt’te omuz omuza mücadele verdiğimizi, Çanakkale’de kanlarımızın karıştığını Tarih dersi ile öğreniriz.

3. Din: İnsanlar inançlarını öğrenip uyguladıkça ahlaki değerlere daha çok sahip çıkar. Vatan sevgisi, büyüklere ve ana babaya saygı, toplumsal barış, yardımlaşma gibi birçok unsur din dersi ile pekişir. Din dersinde öğrenilen ibadet,  kulluk bilincini geliştirdiği gibi bireysel huzuru da temin eder. Din, sağlam öğrenildikçe intihar ve suç oranı azalır.

Gelelim hali hazırdaki duruma.

Biz orta okuldayken, bir sınıfta 52 kişiydik. Öğretmenlerin yükü çok ağırdı. O imkansızlık içinde kendimizi güzel bir şekilde ifade edecek kadar Türkçemize hakimdik. Şimdiki gençlik öyle Türkçe öğrenmiş ki hep “Şeyi şey ediyorlar.” Bu kadar cılız kelime haznesi.

Tarihle ilgili bir sosyal deney yapılmıştı. Röportajşşeklindeydi. “Türkiye’den Mısır Piramitleri kaçırıldı.” diye. Cevaplar akıllara zarar. “Türkiye’de tarihe saygı yok, eserlerimize sahip çıkmıyoruz…” gibi feryadı eden edene. Bir tanesi de Tarih öğretmeniydi.

Üstün Dökmen hoca şöyle demişti: “Herkesin din dersi beş. O zaman nereden çıkıyor, bunca ahlaksız, hırsız, uğursuz.” abdest almasını bile bilmeyen adam üniversitede. Halbuki lise son sınıfta bile din dersi var.

Akli derslerimiz yanında, bizi biz yapacak ve milli bilince katkısı olacak sadece üç ders. Onları da doğru düzgün öğretemiyoruz.

Müfredatı incelediğimizde, ders konuları oldukça başarılı seçildiğini görürüz. Gayet verimli konular, güzel anlatılmış. O halde bu kadar cahil insanımız var ; bunlar uzaylı mı?

Sorunun bir çok kaynağı olabilir. Biz sadece birine değinelim: Öğrencilerimizi sınav notlarına göre değerlendiriyoruz. Dolayısıyla öğrenciler öğrenme odaklı değil, sınav odaklı çalışıyor. Sınav odaklı öğrenilen bilgi daha çabuk unutulur. Çünkü iyi sınav notu almak için öğrenilen bilgiler çok çabuk unutulur.

Yani bir nevi “Köprüyü geçene kadar ayıya dayı demek.” oluyor. “Diploma alana kadar geçer not alana kadar öğreneyim.” zihniyeti.

(Belki de dijital çağ, milli bilinci zaten yok ediyor.)

Siz siz olun çocuklarınızın bu derslerini iyi takip ediniz.

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.