Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13 °C
Sağanak Yağışlı

Yolculuk Allah’ın Emridir.

Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
30.11.2019
283
A+
A-

Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

Bu alem Allah’ın (c.c.) eseri. Bu eser üzerine Allah’a (c.c.) ulaşırız. Onu tanırız. Onu daha iyi tanımak için eserlerini daha iyi görüp anlamamız gerekiyor.

Bu yazıyı turizm canlansın diye yazmıyorum. Kendimden mantık yürütmek için de yazmıyorum. Bizatihi Allah’ın (c.c.) emrini ilan etmek için yazıyorum.

Ankebut 20 “… Yeryüzünde dolaşın da Allah’ın başlangıçta yaratmayı nasıl yaptığına bakın. Sonra Allah (aynı şekilde) sonraki yaratmayı da yapacaktır…”

Allah’ın (c.c.), Halık(Yaratıcı) ismini temaşa ettikçe, ahirete de iman kuvvetlenir.

Mülk suresi 15.ayet “… Haydi onun omuzlarında (dağlarında, tepelerinde) yürüyün ve Allah’ın rızkından yeyin… ”

Bu ayette rızkımızı temin etmek için dünyada dolaşmamız ifade edilmiş.

En-nihayet, Neml suresi 69.ayet: De ki: “Yeryüzünde dolaşın da suçluların sonunun nasıl olduğuna bir bakın.”

Bu ayette geçen suçlular geçmişte yaşayan imandan uzaklaşmış toplumların kalıntılarını ibret almamız gerektiği belirtilmiş.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) bir hadisinde buyuruyor ki : “İlim mü’minin yitik malıdır. Çin’ de bile bulsa gider alır.”

Bu hadiste ise ilim yolculuğu ifade edilmiştir.

Maaşallah, Anadolumuz hem ibretlik, hem seyirlik, hem rızkı bol, hem ilmi bol topraklara sahip. Tarihi eserler, doğal güzellikler, yer altı zenginliklerimizle, tarım ürünleri ve zengin soframıza Allah’ımızın (c.c.) seyahat emrine çok uygun. Yeter ki niyetimiz halis olsun.

Anadolu ‘da sadece bir yolculuk emrini yerine getiremiyoruz. O ise “hac”dır.

Hac Suresi 27. ayet: “İnsanlar içinde haccı duyur; gerek yaya, gerekse uzak yollardan (derin vadilerden) gelen yorgun düşmüş develer üstünde sana gelsinler.”

Hiç bir şey yetişmeyen çöl, kurak araziler, su zor bulunuyor, tarihte hiç bir medeniyetin uğramadığı yerler.

Bir tek Kabe var. Oraya gidince Kazanacağımız Allah rızasından başka bir şey yok. (Olması gerekeni anlatıyorum.)

İşte o çöle düşen Müslümanın beklentisi başka ne olsun ki?

Allah cümle Müslümana nasip eylesin.

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

YAZARIN SON YAZILARI
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.