Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13 °C
Sağanak Yağışlı

Yurt Dışı Eğitimi

02.07.2019
244
A+
A-
Yurt Dışı Eğitimi

Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

Aileler çocukları için hep en iyisini isterler. Çocuklar için düşünülen iyilik fikirleri çoğu zaman suistimal edilebiliyor.

Bir insanın eğitimi günümüz şartlarında neredeyse 16 sene zaman alıyor. İlkokuldan üniversiteye… Halbuki bu eğitim süreci sadece bu dünya hayatı için gereklidir.

(Ahiret hayatı sonsuz sürecek. Ama dini eğitime bu kadar enem verilmiyor. Halbuki din eğitimi en kolay dersler arasındadır.)

Ülkemizde eğitimin zayıf olduğu düşüncesi ile fırsat bulan bir çok aile evladını yurt dışı eğitime gönderirler. Sadece seküler anlamda değil, dini eğitim için bile yurt dışına eğitime gönderenler var.

Dünya eğitimi için yurt dışı eğitimini Oxford, Yale, Cambridge, Harward gibi muteber üniversitelere gönderilen öğrenciler olduğu gibi, orta direk çocuklar Bulgaristan, Rusya, Romanya gibi ülkelerde eğitim almaya gidiyorlar.

Dini eğitim için Mısır, İran gibi ülkeler tercih edilebiliyor.

Bir de şu açıdan bakalım: Bizim ülkemiz Türkiye ‘ye yurt dışından gelen yabancı öğrenciler neden geliyor? Demek ki bizim ülkemizde de eğitimin belli ölçüde kalitesi var.

Biz kendi çocuklarımıza bakalım: Türkiye’ de alınamayacak bir eğitim içinse, yurt dışı eğitimini tavsiye ederim. Gönderdiğimiz öğrencilerin örf-adet ve gelenekkerimizle beraber dini ve ahlaki değerlerimizi tam olarak öğrenmesi ve benimsesi gerekir. Yoksa vaktiyle Fransa’ya giden jön Türkler gibi Fransız olup gelirler.

Dini eğitime gelince: Yurt dışı eğitim olarak en Muteber eğitim kurumu El-Ezher Üniversitesidir. Eğitimi kaliteli ve İslam akidesine uygun merkezi eğitim verilmektedir.

Din eğitiminde yangın iki merkez daha var.

İran ve İngiltere İslam Araştırma Enstitüsü.

Burada eğitim görüp de imanı veya ilmi gelişen pek kimse görülmemiştir. İlk amaç, başka akımların düşünce yapısını anlamak için giden öğrenciler oradaki muhalif fikirlerin savunucusu olarak dönüyorlar. Şimdi Türkiye’deki üniversitelerde akademik ünvana sahip ilahiyatçılar 1400 yıllık İslam geleneğine uymayan garip fikirleri yaymaya çalışıyor. Hatta bazıları imandan çıkaran sözlerdir.

Sonuç olarak: Türkiye’de olmayan bir eğitim için gençlerimizi yurt dışı eğitime gönderebiliriz ancak dini vee kültürel eğitimlerini tam almış olmaları şartıyla. Yoksa onlardan olup dönerler.

Uçuk bir örnek: Japonya, Alman üniversitelerine madencilik alanında eğitim almaları için öğrenci göndermiş. Hem de peşlerine birer tane cellat görevlendirilir. Göndermeden önce de tüm öğrencileri cellatları ile tanıştırır. Eğer eğitimlerini aksatırlarsa, amaç dışana çıkarlarsa doğrudan infaz yetkisi ile…

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

ETİKETLER:
Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.