Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18 °C
Parçalı Bulutlu

Yuvada Gelen Rahmet

26.01.2019
346
A+
A-

Yuvada Gelen Rahmet

Rahmet Allah’ın en büyük vasıflarından birisidir. Rahim sıfatıyla Allah hem dünyada hem de ahirette rahmetini gösterir. Bu rahmetin biri dünyamızda 99’u ise kıyamet günü olacaktır. Bu tek rahmetin, Allah dünyada her yere yağmıştır. Yuvada bunlardan birisidir. Yuvada gelen rahmet te Allah’ın Rahim sıfatı tecellisi ile olmaktadır. Yuvada oluşan rahmet zahmetle birlikte gelmektedir. Allah için sabredildiğinde zahmetin içinde rahmet bulunabilir. Yuvada olan rahmetlerden en önemlisi kişinin Allah rızasını kazanmak ve cennete gitmek için güzel ahlaka, ibadet ve imana yönelerek yaşamaya çalışmasıdır. Allah için yapılan evlilikler kişiye bu dünyada cennetin bir kısmını yaşatır. Kişi bunun ahirette devam etmesi ve ahirette de daha çok cennet nimetlerinden faydalanmak için yuva rahmeti ile oluşan bu tadı ebediyete taşımak ister. Bunun için evliliğine Allah için daha çok özen gösterir. Daha çok Allah için sabırlı olmaya çalışır. Bilir ki evlilikteki sabır kişiye Allah’a götüren yollardan birisidir. Kişi evliliğin güzel bir şekilde gitmesi ve Allah rızası için sabrettikçe bilir ki nice ecir ve mükafatlar kazanır. İşte yuvayla gelen rahmet bu noktada ortaya çıkar ve kişinin huzur içinde olmasını sağlar.

‘Evleniniz çoğalınız, çünkü ben ahirette sizin çokluğunuzla diğer ümmetlere övüneceğim.’’(Hz. Muhammet s.a.v)

Sevgili Peygamberimizin sünnetinde evliliğe büyük yer verilir. Yuvada oluşan rahmetler içinde bir diğeri de kişinin neslini devam ettirmesidir. Kişinin neslini devam ettirmesi sadece soy sop için değil güzel ahlakı, imanı devam ettirmesi açısından asıl önemlidir. Evlikte ki asıl gaye budur. Dünyaya göz aydınlığı verecek nesiller dünyaya getirmek ve Allah için imanlı ve ahlaklı nesillerin çoğalmasıdır. Yuvadaki asıl rahmet budur. Kişi evladı olunca hayata çok daha farklı bir bakış açısı ile bakar. Onun vesilesiyle kendinde olan kötü yönleri bile değiştirmek için gayret sarf eder. Neslimizin hayırlı ve güzel olması için şu şekilde dua etmemiz güzel olur: ‘’ Rabbimiz! Bize eşlerimiz ve çocuklarımızdan gözümüzü aydın edecek nesiller ver ve bizleri takva yolunda gidenlerin rehberi yap.’’ ( Furkan 25/74)

Evlilikteki asıl amaç Allah rızası olmalıdır. Hedef ve niyet Allah rızası olursa yuva içinde rahmetin oluşması sağlanabilir. Allah rızası için atılan adımları Rabbimiz hiçbir zaman karşılıksız bırakmaz ve bize hiç tahmin etmediğimiz nice nimetler gönderebilir. Evlilikte gelen sevgi ile birlikte asıl hedef ilahi sevgiye ulaşmaktır. Asıl gaye budur. Yuvadaki rahmet içinde en üst dural Allah sevgisi ve Allah’ın kişiden razı olmasıdır. Bunun yolu da evlilik içinde oluşan zorluklara Allah rızasını umarak sabretmek. Hepimizin birlikte Allah sevgisini ve rızasını kazanması dileğiyle…

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.