Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24 °C
Gök Gürültülü

Zaman Yanılgısı

16.01.2021
327
A+
A-
Zaman Yanılgısı

Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

Enbiya suresi 30. ayet: “… göklerle yer bitişikken biz onları ayırdık…”

Bu ayette bahsedilen olay evrenin yaratılmasıdır. Bilim dünyası “büyük patlama” diyor.

İşte evrenin başlangıcı ile beraber bu evrenin en büyük esaslarına biri olan zaman da başlamış oldu.

Yani yaşadığımız gerçeklik evrenle başlamış.

Bu zaman denen olgu çok garip. Evrenin değişik yerlerinde değişik işliyor. Yani esniyor, bükülüyor. Sonuçta mutlak bir gerçek değilmiş. Göreceli olarak işliyor. Bu evrenin çökmesi ile beraber zamanın da bir sonu gelecektir.

Ateistlerin taptığı bu zaman, onları da yanıltıyor. Herşeyi, işleyen zamanın kurallarına göre değerlendiriyorlar. Sonuçta zamanın da yaratılmış olduğunu kabullenemiyorlar. Allah (c.c.) ıslah etsin.

Sadece ateistler değil. Aynı zamanda mutezile aklı da Allah’a (c.c.) zaman isnad ederler. “Allah evreni ve bu dünyayı yarattı. Kendi de göğe yerleşti.” şeklinde düşünüyorlar. Tabii bu düşünce Taha suresi 5.ayetki “Rahmân olan Allah arşa istivâ etmiştir.” ifadeden kaynaklanıyor. Müfessirler tarafından mecazi anlamda açıklanan bu ifadeyi, mutezile aklı “Allah arşa yükselmiş.” şeklinde maddi aleme mahsus bir şekilde açıklamıştır.

Halbuki Allah “Muhalefet-ül Lil Havadis” yani duyduğumuz gördüğümüz hiç bir şeye benzemez.

Hem “Allah (c.c.) önce yarattı sonra oturdu.” gibi durumlar zamana münhasır olan ifadelerdir. Halbuki zamanın bizim yaşadığımız evren için işlediğini ve evrenin yaratılması ile başladığını bilim çevreleri bile kabul ediyor.

Allah (c.c.) yarattığı olayları anlatırken bizim bakış açımıza göre ifade ediyor.

Ha evrenin yaratıldığı an, ha ahiret. Allah için hepsi birdir.

Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri’nin dediği gibi :”Yemez, içmez, zaman geçmez, berîdir cümleden Allâh.”

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.